קדחת ים תיכונית

קדחת ים תיכונית - FMF

קדחת ים תיכונית או באנגלית familial Mediterranean fever (ובקיצור FMF) הינה מחלה אוטו-אינפלמטורית, כלומר מחלה בה הגוף יוצר התקפים חוזרים של כאבי בטן עוויתיים המלווים בד”כ (אך לא תמיד) בחום גבוה, לעיתים כאבי מפרקים ולעיתים כאב בחזה בזמן שאיפה.

במקרים נדירים יותר ההתקף כולל גם פריחה כואבת בקרסול (דמוית “שושנה”) ואף דלקת בשק האשכים בבנים. חשוב להבין כי כאבי בטן מהווים את אחת התלונות השכיחות ברפואת ילדים וכי כאבי בטן יומיומיים אינם בד”כ קשורים למחלת FMF. להתקף FMF יש התחלה אמצע וסוף והוא נמשך בד”כ 12-72 שעות. בין ההתקפים הללו הילד בד”כ בריא וחש בטוב. האבחנה נעשית ע”י עיבוד של תסמיני המטופל, הממצאים בבדיקה גופנית ובבדיקות המעבדה ואף בדיקה גנטית של הגן MEFV.

הטיפול הינו טיפול מניעתי בתרופה הנקראת כולכיצין שאותה אמור המטופל ליטול למשך שארית חייו. במקרים עמידים לכולכיצין, המטופל יכול לקבל תרופה ביולוגית בשם אילאריס.

מידע רב נוסף תוכלו למצוא באתר “כמוני“.

קדחת ים תיכונית
מידע מקצועי נוסף:

על מחלת FMF בילדים והטיפול בכולכיצין

פעמים רבות נשאל ראומטולוג הילדים המטפל אודות בטיחות ויעילות תרופה מסוימת שהוא נותן למטופל. הרופא בבואו לתת את התרופה מסתמך על לימודיו, ניסיונו המקצועי והמידע

הבדיקה הגנטית למחלת FMF – שאלות ותשובות

מחלת FMF הינה מחלת גנטית. הגן הגורם למחלה התגלה לראשונה בשנת 1997 במעבדות ביה”ח שיבא. מאמר זה יעסוק באינדיקציות לבדיקה הגנטית, היתרונות והחסרונות שלה ומשמעותה.